Svieže kefírové pamlsky

Jednoduchý recept na svieže, domáce, kefírové pamlsky s obsahom ovocia, ktoré svojmu chlpáčovi pripravíte do niekoľkých minút. Vďaka svojej konzistencií sa výborne hodia nielen ako doplnok stravy, ale i ako chutná zábava na dlhé letné dni. 


ZABUDNUTÁ SUPERPOTRAVINA

Kefírové pamlsky možno znejú ako zvláštny typ odmeny, no nenechajte sa oklamať! Kefír je zdravá dobrota a to nielen pre nás, ale i pre našich chlpatých kamarátov. Ide o zrejúci mliečny výrobok, ktorý v svojej podstate na organizmus veľmi blahodárne vplýva vďaka vysokému podielu vitamínov a minerálov. Je lepšie stráviteľný ako samotné čerstvé mlieko, kvôli pôsobeniu ,,prospešných“ baktérií počas zrenia.

U psov používam zásadne kozí kefír. Pes kozie produkty prijíma lepšie a sú pre neho lepšie stráviteľné a v rozumnom množstve prospešné              pre zažívanie. Okrem toho je kozie mlieko napríklad bohatšie na vápnik a draslík, než to kravské. A má, naopak nižší obsah tuku.

Čím to je?
Psy totiž nedokážu v takej miere tráviť mliečny cukor = laktózu. Tá sa nachádza práve v mlieku a mnohonásobne väčšie množstvo je práve v tom kravskom. Práve nižší obsah laktózy umožňuje pre psy lepšiu stráviteľnosť.

OSVIEŽENIE NIELEN V HORÚČAVÁCH

Kefírové domáce pamlsky vyrábam celkom pravidelne a to z jednoduchého dôvodu: nemusím mať v chladničke neustále čerstvú zásobu ovocia a kefíru. Ďalšou výhodou je, že do takýchto pamlskov sa dá primiešať v podstate akýkoľvek doplnok stravy k barfu, ktorý pes normálne z kŕmnej dávky vyhadzuje. Verte mi, zaručene ho v kefíre nevyčmuchá. 🙂 Možné je pridať i doplnky obsahujúce vitamíny rozpustné v tukoch (A,D,E,K), pokiaľ je potreba.

Pre spestrenie rada používam do tejto dobroty ovocie. Použiť je možné v podstate čokoľvek, čo má pes rád (s výnimkou nevhodných druhov, samozrejme). Je fajn vybrať ovocie bohaté na antioxidanty a vyhnúť sa mixovaniu jadier. Výborné sú napríklad maliny, čučoriedky, černice, brusnice, či iné bobuľoviny. Odporúčané množstvo ovocia na deň v kŕmnej dávke je cca 2 %, avšak netreba sa tohoto striktne držať. Proste podľa chuti a sezónnosti.

2 % je proste a jednoducho jedna čajová lyžička, až jedna polievková lyžica denne (podľa veľkosti psa). Len tak na okraj. 😉

AKO NA DOMÁCE KEFÍROVÉ PAMLSKY?

Budeme potrebovať:

POSTUP

1. KROK

Časť ovocia rozmixujeme.
Časť ovocia rozmixujeme.

2. KROK

Do foriem nalejeme primerané množstvo rozmixovaného ovocia. Pokiaľ chcete, môžete formičku vysypať zmesou semien, bylín alebo doplnkov stravy.

Je lepšie, pokiaľ sú semienka namočené niekoľko hodín vopred, aby boli pre psa stráviteľnejšie. Ja som to v tomto prípade nestihla, ale určite odporúčam namáčať.

3. KROK

Dolejeme do formy kefír.
Formičku vložíme do mraziaku a vyberáme podľa potreby.

Domáce pamlsky z kefíru pridávame podľa potreby buď do kŕmnej dávky, prípadne v lete ako svačinku na osvieženie. Nech vaši chlpáči užívajú! Rada uvidím vaše výtvory, pokojne posielajte tu, prípadne na náš instagram s hashtagom: #barfzona

Ako sa ti páčil článok? 

5/5